Bize Ulaşın
Mollahüsrev Mh. Taştekneler Sk. No:12
Süleymaniye Fatih/İstanbul
0216 305 04 36

7.Uluslararası Fetih Ve Gençlik Buluşması

Genç-Kon, Mostar Gençlik Federasyonu ve İpekyolu Uluslararası Eğitim ve Öğrenci Derneği’nin birlikte düzenledikleri 7.Uluslararası Fetih ve Gençlik Buluşması için 22 farklı ülkeden öğrenciler veTürkiye’nin 50 farklı şehrinden, 3000’den fazla öğrenci 3 -4 Mayıs’ta İstanbul’daydı.
Program kapsamında; Cumartesi günü Mostar Gençlik Bilgi Yarışması Türkiye finali, İstanbul Kültür ve Medeniyet Gezisi, İpekyolu Öğrenci Buluşması ve Pazar günü de Fetih ve Gençlik Buluşması gerçekleştirildi.
6 grubun finale kaldığı Mostar Gençlik bilgi yarışması gayet çekişmeli geçti. Erzurum Mostar Gençlik öğrencilerinin birinci olduğu finalde, Ankara-Batıkent Mostar Gençlik öğrencileri ikinci ve geçen yılın birincisi İzmir Mostar Gençlik öğrencileri ise üçüncü oldu. Erzurum Mostar Gençlik öğrencileri ödülünü Genç-Kon Genel Başkanı Ahmet Sözbilir’in elinden aldı.
3 Mayıs Cumartesi günü, İstanbul Kültür ve Medeniyet Gezisinde;Miniatürk, Eyüp Sultan, Gülhane Parkı, Sultan Ahmet Camii , Süleymaniye ve Fatih Camii yer aldı.Gezinin son durağı olan Fatih Camii’nde Fatih Sultan Mehmet’in  kabri başında hep birlikte dualar edildi, rahmet ve minnetle Fatihalar okundu.. Geziye katılan öğrenciler; 3 Mayıs’ın Fatih’in vefat yıl dönümü olduğunu ve bu anlamlı günde burada olmaktan çok mutlu olduklarını belirttiler.
4 Mayıs Pazar günü; Fetih ve Gençlik Buluşması için bir araya gelen coşkulu gençler Haldun Alagaş Spor Kompleksinde Emrah Yardımcı’nın enfes sunumuyla muhabbetli saatler yaşadılar.Çaykur’un ana sponsor olduğu programda Nakış Gıda, Bendi ve farksepeti.com altın sponsor, Semerkand,Mostar ve Sefam Catering gümüş sponsordular.İstiklal Marşımız ile başlayan program Somali’den MowlidAhedHassan’ın Kur’an tilavetiyle devam etti. Singapurlu sanatçı AbdulazizGhani’nin seslendirdiği İngizlice eserlerin ardından, Unesco Kültür Mirası listesinde yer alan Meddah-ı Fakir Yusuf Duru fetih ruhunu anlatmak için sahnedeydi.
Dünyanın canlı performans sergileyen ilk ve tek çocuk mehteran takımı olan Biltek Koleji Mehter takımının sahne aldığı programda, Fetih Marşını bütün salon hep birlikte söyledi…
Kum Sanatıyla fetih… Emrah Yardımcı’nın seslendirdiği fethi anlatan dizeler eşliğinde,Veysel Çelikdemir ile kum da gemiler yürüdü, hisarlar yapıldı, surlara sancaklar dikildi…
Ve sahneye ‘’Mostar Gençlik’in Bekir Develi Abisi’’ geldi. Selamla başladı dua ile bitirdi. Yüzümüzde tebessümler bıraktı.  Şimdi herkes 8.sini bekliyor heyecanla çünkü ‘’Bitmeyen Fetih’’ devam ediyor…

Sitemiz daha iyi kullanıcı deneyimi vermek için çerezler kullanmaktadır.