Bize Ulaşın
Mollahüsrev Mh. Taştekneler Sk. No:12
Süleymaniye Fatih/İstanbul
0216 305 04 36

Mostar Eylül 2014: “Dünya Düzdür Düz Kalacak!”

Mostar dergisi, Eylül 2014 tarihli 115.sayısıyla okur karşısına çıkıyor. 
Eylül sayısının kapak konusu “Dünya Düzdür Düz Kalacak!” Avrupalılar neden her şeyi kendileri bulmuş ve onlardan önce doğru düzgün icat yokmuş gibi hareket ediyor? Hâlbuki pek çok şeyi geçmişten öğrendiler ve kendi doğrularını defalarca elleriyle yıktılar. Heisenberg’in Belirsizlik İlkesi’nden Einstein’in İzafiyet Teorisi’ne birçok gelişme, kibirli modern bilim için özgüven kırıcıydı. Kapak yazısını Mehmet Raşit Küçükkürtül kaleme aldı.
Bu sayıda Prof. Dr. Mahmud Erol Kılıç ile zihin açıcı bir söyleşi gerçekleştirilmiş. “Sen Hangi Bahçenin Gülüsün?” Emre Baştuğ, Aynelhayat bölümünde tekdüze dünyamızın içinde sıradanlaşmamış hikâyeleriyle farklı insan portreleri sunmaya devam ediyor.
Davut Bayraklı, Türkistan Hatıralarını kaldığı yerden yazmayı sürdürüyor:“Berber Dediğin Saç Keser Atomu Parçalamaz!” Mümin Munis, Tarih bölümünde bizi bir yolculuğa çıkartıyor: “Filistin’de Kalan Osmanlı”, Sulhi Ceylan, sözünü yeniliyor ve bizi fikretmeye davat ediyor: “İncir Ağacı”, Mükerrem Mete, kan kaybımız olan Gazze’yi ve bu coğrafyada olan biteni kronolojik bir biçimde anlatıyor:“Gazze Şeridini Geri Sarmak II”, Şahin Aslan, İnce Fikir bölümünde ellerimizle bozduğumuz tabiatın içinde ona yabancı kalışımızın notlarını düşmeye devam ediyor:“Topraktan Geldik Betona Gidiyoruz”, Beyaz Arif Akbaş, bizi yeni bir yolculuğa çıkartıyor: “Edirne’ye Selimiye’den Bakmak”, Hüseyin Aymayan, diyet alışkanlıklarınızı tencere ve tavadan sıyırıp atacağınız bir reçete sunuyor: “15 Maddede Neden Diyet Yapmamalıyız?”, Mihriban Eloğlu, Kentin tam ortasından,mizah anlayışıyla ve ironik yaklaşımıyla eleştirmeye devam ediyor:“İnsanın En Kötü Silahı Gözyaşıdır”, Raşit Ulaş, nereye savrulduğu bile belli olmayan insanın günlüğünü tutmayı sürdürüyor: “Gerçek Dünyanın Sanal Çocukları”, Halil İbrahim Polat, Napoli’ye başka bir kapıdan giriyor: “Hiçbir Napolili İtalyanım Demez!” Feyza Yapıcı, soruların dünyasına giriyor: “Sorular ve Dünyalar”, Ali Sözer, ajandasındaki notları okurla paylaşıyor: “Müslümanlar Böyle Yaparlar”, İbrahim Tunca, sözcüklerin ana yurduna varıp bize yeni anlamlar buluyor: “Sözlük: Demokrasi”, ayrıca Peride Nigâr Hanımefendi, “Zerzevatçı Olmak Akıl İster!” ve Üstad Muharrem Cezbe “Şecaat Arz Ederken Sirkatin Söylemek” yazılarıyla Eylül sayısında sizleri bekliyor.

Sitemiz daha iyi kullanıcı deneyimi vermek için çerezler kullanmaktadır.