Bize Ulaşın
Mollahüsrev Mh. Taştekneler Sk. No:12
Süleymaniye Fatih/İstanbul
0216 305 04 36

Yatay Geçiş Kontenjanı Arttı

Yüksek Öğretim Kurulu öğrencilerden gelen talepler doğrultusunda, bu yılın bahar döneminden itibaren uygulanmak üzere, yatay geçişlere ilişkin kontenjanları artırma kararı aldı. Üniversiteler, her bir bölüm ve her sınıf için, mevcut kontenjanlarının yüzde 20’si kadar yatay geçiş kontenjanı açabilecek. Yatay geçiş başvuruları, üniversitelerin akademik takvimlerine göre bahar dönemi dersleri başlamadan alınacak ve dönem başlamadan yerleştirme işlemleri tamamlanmış olacak. Uygulama ile üniversitelerin yatay geçişlere ayırdığı yüzde 10’luk kontenjan da iki katına çıkmış oldu.
Öğrenciler, yatay geçiş başvurusunda bulundukları bölümün öğrenci aldığı puan türündeki ÖSYS puanı, söz konusu okulun ilgili yıldaki taban puanının üzerinde ya da eşitse başvuru yapabilecek. Aynı kurala bağlı olarak öğrenciler, lisans programlarından ön lisans programlarına ya da ön lisans programlarından da lisansa geçiş yapabilecek. Üniversitelerin açtığı yatay geçiş kontenjanı, başvuran öğrenci sayısından yüksek ise, başvuran öğrencilerin kayıtları yapılacak. Kontenjan, öğrenci sayısını aşarsa, ÖSYS puanına  göre yerleştirme yapılacak.
Öğrenciler yatay geçiş hakkından bir kere yararlanabilecek. Ancak ilerleyen dönemlerde, ÖSYS puanı ile merkezi olarak yerleştirildikleri okullara, yatay geçiş dönemlerinde başvuru yaparak geri dönebilecek. Öğretim dili Türkçe programdan tamamen veya kısmen yabancı dilde eğitim yapan programlara geçişte öğrencilerin dil şartını sağlaması gerekecek. Aynı şartlar çerçevesinde devlet üniversitelerinde öğrenim gören öğrenciler vakıf üniversitelerine de geçebilecek.

Sitemiz daha iyi kullanıcı deneyimi vermek için çerezler kullanmaktadır.