Bize Ulaşın
Mollahüsrev Mh. Taştekneler Sk. No:12
Süleymaniye Fatih/İstanbul
0216 305 04 36

Mostar Şubat 2015 Basın Bülteni

mostar 120. sayi
Mostar, ilgiyle takip edilen bölümleri ve yazılarıyla okuruyla 120. kez buluşuyor. Şubat sayısının kapak konusu “Tükete Tükete Tükeneceksin!” Coğrafi keşiflerle başlayan Batı’nın sömürgecilik faaliyetinin, insan ihtiyacının sınırsızlığı temelinde yapıldığı düşünüldüğünde Cezayir’in, Senegal’in, Hindistan’ın ve dahi Afrika ve Asya ülkelerinin birçoğunun bu sebep neticesiyle sömürüldüğü ve nihayetinde de hem madden hem manen öldürüldüğü su götürmez bir gerçek. İhtiyacının sınırsız olduğu kabul ettirilen insan, toplum içinde yer edinebilmek pahasına sanal tatminlerle birlikte tüketimin ve dolaylı olarak da kapitalist sistemin sadık birer kölesi oluyor.
Bu sayıda Murat Serdar Saykal ile mezar taşları ve mezarın sosyal hayatımızdaki yeri üzerine zihin açıcı bir söyleşi gerçekleştirilmiş: “Mezar Bir Varoluş Biçimidir”
Raşit Ulaş:“Tükete Tükete Tükeneceksin!”, Emre Baştuğ: “Şen Olasın Halep Şehri”, Sulhi Ceylan: “Mumdan Kayıkla Ateş Denizini Geçmek”, Mümin Munis: “Ev Susar Mesken Konuşur”, Ömer Faruk E. : “Her Birimiz Kâra Geçmenin Buyruğu Altındayız!”, Beyaz Arif Akbaş: “Bindir Gece Masallarındaki Şehir: Kaşgar”, Mihriban Eloğlu: “İki Gün Hasta Yatınca Dünyam Değişti”, Bülent Ata: “Gökten Düşen Saksılar”, Meltem Altuntaş: “İstanbul’dan Londra’ya Çiçek Aşısı” Şahin Aslan: “Modern Kaybedişlerimiz” , Şule Beyaz: “Sizin Çarliniz Size Bizim Esmamız Bize”, Davut Bayraklı: “Cezayir’i Fransızlardan Çarşaf Kurtaracak” Fedai Tunca: “Tahtın Yolu Sancaktan Geçer”, Süleyman Salih Şahin: “Zahir’den Batın’a Bir Yol: Büyük Yolculuk”, Feyza Yapıcı: “Bir Tereddütün Romanı: Medya”, Feyyaz Avan: “On Liralık Adisyonla Burjuva Geçinenler”, Mükerrem Mete: “Bizim Mizah Dergimiz Var Mı?”, M. Fatih Çakır: “Futbolun Ülkemize Gelişi” yazılarıyla dergide yerini aldı.
Ayrıca Nasihatçı Nasuh veciz nasihatleriyle, Peride Nigâr Hanımefendi, “Sosyolog Yoktur, Birçok Disiplini Kavramış Filozof Vardır!” ve Üstad Muharrem Cezbe “Kaht-ı Ricâlden Hürriyet Geyiği Pürtledi!” yazılarıyla Şubat sayısında yerlerini aldı.
Gündelik hayatın, sosyal konuların, genel kültürün ve mizahın geniş yer tuttuğu yazılar da zevkle okunan bölümler arasında. “İllüstrasyon”, “Gençliğin Gündemi”, “Kitap”, “Gençlik Sohbetleri”, “Spor”, “Ajanda”, “Sözlük”, “Makam”, “Gençlik Sohbetleri” bölümleri de ilginizi bekliyor.

Sitemiz daha iyi kullanıcı deneyimi vermek için çerezler kullanmaktadır.