Bize Ulaşın
Mollahüsrev Mh. Taştekneler Sk. No:12
Süleymaniye Fatih/İstanbul
0216 305 04 36

Mostar Dergisi Nisan Sayısı

mostar_nisan

Mostar, ilgiyle takip edilen bölümleri ve yazılarıyla okuruyla 122. kez buluşuyor. Nisan sayısının kapak konusu “Kültürden Post-Pop Kültüre Yatay Geçiş” İnsan her koşulda kendini kontrol eden unsurlardan rahatsız olur. Bunu biliriz. Fakat aynı insan kendisi adına tasarlanmış birçok nesneye kontrolsüzce yaklaşır. Bu ikircikli durumu bertaraf etmekle de bir süre uğraşırız. Para kazanmanın, çalışmanın, üretmenin, öğrenmenin ve fikrin “pop”laşmasıyla birlikte rutine ihtiyacı kalmayan insan, ona vadedilen asıl şeyin değişimin kendisinin değil, sonuçlarının yani daha açık ifadeyle ganimetlerinin olduğunu anlayınca elinden birçok şeyin kopup gittiğini anlar.

Bu sayıda Ekrem Buğra Ekinci ile dünyadaki ve ülkemizdeki hukuk sisteminin işleyen işlemeyen parçalarını, evrensel hukuk anlayışını, mahallî hukukun gerekli olup olmadığını, Osmanlı hukuk anlayışını ve daha pek çok konu konuşulmuş.

Mehmet Erikli: “Kültürden Post-Pop Kültüre Yatay Geçiş”, Emre Baştuğ: “Ağaç Köklerinden Sanat’a”,Sulhi Ceylan: “Çokları Denize Dalmadan Gitti”, Feyyaz Avan: “Her Bahar Rastlarım Size”, Ömer Faruk E. : “A Aynı Zamanda B Olmaz”, Beyaz Arif Akbaş: “Kürek Türküleri Söyleyen Bilge”, Mihriban Eloğlu: “Hiçbir Açıköğretimli, Ben Açıköğretimliyim Demez”, Emrah Mete: “Bir Filmin Felsefesi: Sabun, Medeniyetin Mihenk Taşıdır!”, Bülent Ata: “Komiserin Rüyası” Atilla Ataeren: “Batı Müziğiyle Türk Müziği Arasındaki Uçurum”,Şule Beyaz: “Ali Kuşçu Hangi Lisede Okumuştu?”, Mücahid İlker: “Televizyon Dediğin Kamera Arkası Kurgudur” Fedai Tunca: “Osmanlı’da Devşirme Sistemi”, Süleyman Salih Şahin: “Toprağın Tadından Kirazın Tadına”, M. Fatih Çakır: “Perdelerin Kaldırılması” yazılarıyla dergide yerini aldı.

Ayrıca Peride Nigâr Hanımefendi, “Noralya’ya Ne Oldu?” ve Üstad Muharrem Cezbe “Evropa’nın Monarşileri” yazılarıyla Nisan sayısında…. Nasihatçı Nasuh’dan tavsiye ve öneriler de dergide yerini almış.

Gündelik hayatın, sosyal konuların, genel kültürün ve mizahın geniş yer tuttuğu yazılar da zevkle okuyacağınız bir bölüm oluşturuyor. “İllüstrasyon”, “Gençliğin Gündemi”, “Kitap”, “Gençlik Sohbetleri”, “Ajanda”, “Sözlük”, “Makam”, “Günce” bölümleri de ilginizi bekliyor.

Sitemiz daha iyi kullanıcı deneyimi vermek için çerezler kullanmaktadır.