Bize Ulaşın
Mollahüsrev Mh. Taştekneler Sk. No:12
Süleymaniye Fatih/İstanbul
0216 305 04 36

Mostar Gençlik Dernekleri Federasyonu Başkanı Muhammed Raşit Güngör ile Söyleşi

Mostar Gençlik Dernekleri Federasyonunun amacı nedir?
Bizler “gençler için, gençlerle” faaliyetler organize ediyoruz, işin özeti bu aslında. Üniversiteli gençlerin hayat yolunda attıkları adımlarda, her yönden kendilerini yetiştirmiş bireyler olarak topluma katkı sağlamalarını hedefliyoruz. Bununla birlikte her insanın ayrı bir âlem olduğunu ve yaşadığımız ânın da geri gelmeyeceğini bilerek sadece kendimiz için değil, yaşadığımız sosyal çevre için de hayırlar üretmenin derdindeyiz.
Mostar Gençlik açısından eğitim öğretim sezonunu bu yıl nasıl geçti?
Faaliyetlerimiz ve gençliğin sivil toplum çalışmalarına göstermiş olduğu ilgi bizim için sevindiriciydi. “Bir medeniyet tasavvuru” diyerek seslendiğimiz gençler, yarınlar için hayırlı işlerin temellerini atmanın derdindeler. Gençlerimizin kendi aralarında sürekli kullandıkları bir mottoları var “Enerjimiz kardeşliğimizden” İşte bize ümit ve gayret veren gençlerin bu bakış açışı ve muhabbetleri.
Federasyon olarak bu yıl hangi faaliyetleri gerçekleştirdiniz?
Ekim ayında illerdeki gönüllü üniversiteli arkadaşlarımızın katılımıyla Mostar Gençlik Şurası’nın bu yıl 9. sunu gerçekleştirmiş olduk. Bu aslında bizler için uzun bir hizmet maratonunun işaret fişeği konumunda. Eğitimlerin, panel ve söyleşilerin, bölge toplantılarının yapıldığı şurada Mostar Gençlik olarak yıllık faaliyet planımızı hazırlamış olduk. Üniversitelerin başlamasıyla birlikte, binlerce arkadaşımız her yıl olduğu gibi bu yılda üye ve paydaş derneklerimiz, çözüm ortağı üniversite kulüp ve toplulukları vasıtasıyla bizlere ulaştı. Yeni arkadaşlarla tanışmanın heyecanı ve mutluluğunu yaşadık.
İllerde ilgili kurumlarda açılış ve tanışma programları tertip edildi. Muharrem ayının önemi hatırlamak ve hatırlatmak için, 23 ildeki üniversite kulüplerinde 25.000’den fazla üniversite öğrencisine aşure ikramında bulunuldu. Mostar Gençlik Söyleşileri bu yıl da büyüyerek ve katılıcı kitlesini büyüterek devam etti. 40 ilde 15 farklı yazarla 5000’den fazla üniversitelinin katılımıyla gerçekleşen Mostar Gençlik Söyleşileri birbirinden faydalı konularıyla gençlerin beğenisini topladı.
Ser Organizasyon ile yapmış olduğumuz ortak çalışmalar neticesinde “Didar Sahnesi Oyunculuk Atölyesi” ile arkadaşlarımız drama ve sahne sanatları eğitimi almış oldu. Yine Mostar Gençlik olarak bu sene başladığımız “Muhabbet Buluşmaları” programlarımız ile 25.000 den fazla üniversiteli arkadaşımızla buluştuk.
Beşir Derneği ile birlikte yürütmüş olduğumuz sosyal sorumluluk projeleri kapsamında da çalışmalar yapıldı. Özellikle “Bu Sese Kan Ver”, “Bir Mama Bin Umut”  gibi etkinlikler ile üniversiteli gençlerin gönül dünyalarında ihtiyaç sahipleri yer buldu. Yurt içinde ve yurt dışında kütüphane kurulması ve okullara kitap destek çalışmalarını hep birlikte yürüttük.
Kısa film yarışması da bu senenin ilklerinden oldu. Dergimiz Mostar’ı anlatmalarını istedik gençlerden. Gençler gönderdikleri kısa filmlerle “Benim Dergim” Mostar dediler. Birinci olan Afyon Mostar Gençlik Gönüllülerini bu vesileyle tekrardan tebrik ediyorum. Yine bir başka yarışmamız olan “Mostar Gençlik Muhabbet Petekleri Arası Bilgi Yarışması’nı gerçekleştirdik burada da birinci olan Yalova Mostar Gençlik Gönüllülerini tebrik ediyorum.
Bu yıl Fetih ve Gençlik Buluşması nasıldı?
8.sini gerçekleştirdik bu sene buluşmamızın. Mutfak kısmı dediğimiz hazırlık aşamasında dergimiz Mostar’ın da katkıları çoktu bu sene. Derginin Mayıs sayısının etkinliğimizin temasına uygun hazırlanması bizim için önemliydi.
Programın ilk günü Bekir Develi’nin sunumuyla bilgi yarışması finalini gerçekleştirdik. Ertesi gün Süleymaniye Camii Külliyesinde yaklaşık 4000 arkadaşımız ile sabah namazı kıldık. Manzara görülmeye değerdi gerçekten. Hatta bir öğrencimiz duygularını şöyle ifade etti: “Bir bayram sabahı gelemedik Süleymaniye’ye fakat bir seher vaktinde Süleymaniye’yi bayram yerine çevirdik.”
Yine yazarlarımız ile “Mostar Gençlik Nedir?”  ve “Bitmeyen Fetih” konferanslarını bu kapsamda gerçekleştirmiş olduk. Akşamında da gençlerin hazırlamış oldukları tiyatro, ilahi ve gösteriler sahne aldı. Pazar günü ise son programımız salon etkinliğimiz oldu.
Peki, senenin son programı fetih ve gençlik buluşması mı?
Aslında tam olarak öyle olmuyor, final sınavlarının bitmesiyle birlikte liseli ve ortaokullu kardeşlerimize yönelik yaz okullarımız başlıyor ve pek çok arkadaşımız bu yaz okullarında gönüllü hizmet ediyorlar. Yine federasyonumuz vasıtasıyla, staj yapmak isteyen arkadaşlarımıza, uygun kurumlar ile irtibata geçirip yaz tatilini değerlendirmelerinde yardımcı oluyoruz.
2015-2016 Eğitim Öğretim sezonu için neler planlıyorsunuz?
Öncelikle üniversite yerleştirmelerinin de belli olmasıyla çalışmalar kaldığı yerden devam edecek. Yine şuramız ile yeni sezonun plan programını arkadaşlarımız hazırlayacaklar. Bu sezon bizlerle birlikte olan arkadaşlara tekrar teşekkür ediyor ve önümüzdeki yıl gönüllülük faaliyetlerimizde görev alacak arkadaşlara da şimdiden başarılar diliyorum.
DSC_7425

Sitemiz daha iyi kullanıcı deneyimi vermek için çerezler kullanmaktadır.