Bize Ulaşın
Mollahüsrev Mh. Taştekneler Sk. No:12
Süleymaniye Fatih/İstanbul
0216 305 04 36

“Ku Klux Klan’ın İyi Eğitimli Beyazları’ndan Kukuletalı Üniversitelere!”

mart_kapak
Mostar Dergisi, Mart sayısıyla birlikte 12. yılını doldurdu. Okuruyla 133. kez buluşuyor. Mart sayısının kapak konusu “Ku Klux Klan’ın İyi Eğitimli Beyazları’ndan Kukuletalı Üniversitelere!”
Mostar Mart 133. Sayı:
Ku Klux Klan mensupları kendilerine “Görünmez İmparatorluk” diyorlardı. Yönetme yetkisini sadece kendilerinde gördükleri anlamına da geliyordu bu adlandırma. Onlar eğitimli, varlıklı, gelişmiş beyazlar olmak hasebiyle “üstün” insanlardı ve her konuda karar vermek, yaptırım uygulamak yalnızca onların hakkıydı. Siyahlara eğitim ve mülkiyet hakkı verilmesi; köleleri, yarı insan sayılan bu yaratıkları “efendi” olmak gibi bir hadsizliğe sevk edebilecek, beyazların hegemonyası sarsılabilecekti. Kabul etmek gerekir ki Ku Klux Klan’ın da bizim iyi üniversitelerimizdeki beyazların da öfkelerinin, hırçınlıklarının, saldırganlıklarının temelinde bir “statü kaybı korkusu” var. Meselenin bizde çoğu zaman laiklik yahut Kemalist ideoloji ekseninde tartışılması, kaybedilmesinden korkulan statünün bu enstrümanlarla kazanılmış olmasından kaynaklanıyor.
Bu sayıda Fatih M. Şeker ile ilim geleneğimiz üzerine zihin açıcı bir söyleşi gerçekleştirilmiş: “Eskiler İçin Eskimek Yoktur”
Ali Yurtgezen: “Ku Klux Klan’ın İyi Eğitimli Beyazları’ndan Kukuletalı Üniversitelere!”, Ömer Kara: “Nargilenin Fokurtusu Ses Aksinin Nizamını Temin Eder mi?”,   Sulhi Ceylan: “Gözlerini Kapat Rüyaların Aç”, Mehmet Erikli: “Yüz Yıllık Tılsım: Dübbüekber”, Aydoğan K: “Bir Toplum Mühendisliği Projesi Olarak Türk Medyası”, Okay Tiryakioğlu: “Dünya Harp Tarihine Rekor Olarak Kaydedilecek Sefer: Plevne”, Ali Muhsin Türkoğlu: “Fatih’in İlham Kaynağı: Gâzi Umur Bey”, Muhammed Yasin: “Sözlük: Makyaj”, Davut Bayraklı: “Lenin’i Gördüm Elleri Kan İçindeydi”, Ömer Faruk E. : “Vahşi Devletlerin “Selfie” Yarışına Giriştikleri Suriye” Şule Beyaz: “Nasıl Yazıyorum?”, Bilal Can: “Modern Dünyanın İllüzyonu”, Can Fırtına: “Safari Yapan Jim Barney Değil, Seferî Derviş Olanlara Selam Olsun”, Bülent Ata: “Okuyucu”, Murat Koparan: “Hilmi Oflaz: Kamyon Gibi Yük Çeker, Uçaktan Hızlı Uçar”, Mücahid İlker: “Tarihten Çakan Senaristler”,  Ali Sözer: “Arapça Kitap Fuarı’ndan İzlenimler”,  Beyaz Arif Akbaş: “Marifet Deryasından İnciler”,  Süleyman Salih Şahin: “Kameraya Sıçrayan Kan Ya da Şimdiki Zamanın Kısa Tarihi”, M. Fatih Çakır: “Dılsûz Manzaralar Karşısında” yazılarıyla Mart sayısındaki yerini aldı.
 
 

Sitemiz daha iyi kullanıcı deneyimi vermek için çerezler kullanmaktadır.