Bize Ulaşın
Mollahüsrev Mh. Taştekneler Sk. No:12
Süleymaniye Fatih/İstanbul
0216 305 04 36

Yeni Neslin Mühendisleri Yetişiyor

20160409_152002
Mostar Gençlik Tematik Gelişim Kulüpleri tarafından organize edilen “Mühendislik Kampı” 8-10 Nisan tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirildi. Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen Mostar Gençlik Gönüllüleri kamp sayesinde bir araya geldi.
20160409_115739
Kampta birbirinden değerli akademisyenler, mühendislerle seminerler ve söyleşiler gerçekleştirildi.
Kampın birinci gününde ilk olarak Makine Mühendisi Oğuzhan Orhan’ın “Hibrid Araç Teknolojisi” semineri gerçekleştirildi. Konuşmacı bu seminerde yeni nesil araç teknolojileri, hibridin çalışma mekanizması ve gelecekte planlanan gelişmeleri konusunda bilgiler verdi.
20160409_105419
Bu seminerin ardından İstanbul Teknik Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümü öğretim görevlisi Emre Göncü “Fiziksel Olarak Klonlanamayan Fonksiyonlar” konulu semineri ile devam etti. İlk önce FPGA yapısı, uygulama alanları, programlama ve tasarımından bahsedilen sunumda ikinci kısmında fiziksel olarak klonlanamayan fonksiyonlar diye elektronik tasarımlarda şifreleme anahtarlama mantığını anlattı.
923ea395-a75a-4d3e-94c1-b476514ad2f0
Öğle arasından sonra ise İTÜ öğrencilerinden Bedreddin Kayan ve Ahmet Durak’ın yaptıkları “3D Yazıcı” ve 3D yazıcı teknolojisini uygulamalı olarak sundular. Oldukça ilgi çeken 3D Yazıcı’dan örnek modelde bastırılarak, çalışma modeli uygulamalı olarak incelendi.
Kampın ikinci günüde ise Mekatronik Mühendisi Bedreddin Karakuş’un “İnsansız Hava Araçları Teknolojisi” ile ilgili sunumu ile devam etti. Bedreddin Karakuş robot teknolojisinin dünden bugüne geldiği teknolojik değişim ve çalışma prensibi ile başladığı konuşmasının ikinci bölümünde ise insansız hava teknolojilerinin gelişimi ve çalışma mantığı ile ilgili konulara değindiler.
20160409_151300
Daha sonra gerçekleştirilen sertifika töreni ile katılımcılara katılım sertifikaları takdim edildi.
Kampın öğleden sonraki kısmında ise “İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi” ziyaret edildi. Müze ziyareti ile tarihte Müslüman bilim adamlarının mühendislik anlamında geliştirdikleri çalışmaları birebir inceleme imkânı elde edildi.
Kampın İstanbul kültürel gezisi kapsamında da Gülhane Parkı, Sultan Ahmet Cami, Süleymaniye Cami, Beyazıt Meydanı ve tarihi yarım adada ki diğer tarihi kültürel yerleri ziyaret edildi.

Sitemiz daha iyi kullanıcı deneyimi vermek için çerezler kullanmaktadır.