Bize Ulaşın
Mollahüsrev Mh. Taştekneler Sk. No:12
Süleymaniye Fatih/İstanbul
0216 305 04 36

5.000 Genç 9. Uluslararası Fetih ve Gençlik Buluşmasında Biraraya Geldi

DSC_0031 (5)
Gençlik Eğitim ve Kültür Konfederasyonu (GENÇ-KON), Mostar Gençlik Dernekleri Federasyonu ve İpekyolu Eğitim Uluslararası Öğrenci Derneği tarafından düzenlenen 9. Uluslararası Fetih ve Gençlik Buluşması Maltepe Sahil Parkı Şenlik Alanı’nda 7 – 8 Mayıs’ta gerçekleştirildi.
IMG_3071
Hayra Davet Şenliği’nin ev sahipliği yaptığı, Türkiye’nin 72 ili ve 16 farklı ülkeden yaklaşık 5000’e yakın öğrencinin katıldığı 9. Uluslararası Fetih ve Gençlik Buluşması Maltepe Sahil Parkı Şenlik Alanı’nda gece boyu devam etti.
_DSC8196 _DSC8304
Gündüz programı sanatçı İsmail Hakkı’ın sunduğu Mostar Gençlik Muhabbet Petekleri Bilgi Yarışması finali ile başladı. Yarışmanın akabinde “Bekir Develi ile Ünlü Mamuller’’ gösterisi, imza günleri ve Ankara Mostar Gençlik Mehteran Takımı’nın gösterileri ile devam etti.
IMG_2617 DSC_0084
Gece programı ise Enerji ve Tabii Kaynaklar eski Bakanı, Kayseri Milletvekili Taner Yıldız, İstanbul Milletvekili Hasan Sert, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, Maltepe Ak Parti İlçe Başkanı Ümit Çoban, Semerkand Vakfı Genel Başkanı Dr. Mustafa Bahadıroğlu, TÜMSİAD Genel Başkanı Yaşar Doğan, GENÇ-KON Genel Başkanı Ahmet Sözbilir, Beşir Derneği Başkanı Yar. Doç. Cevdet Şanlı ve UKBA Derneği Genel Başkan Yardımcısı Ramiz Aras ve binlerce genç katılımı ile gerçekleştirildi. İstanbul’un fethinin 563. yıldönümünde bu yıl dokuzuncusu düzenlenen Buluşma, İstanbul’da Fetih ruhunu solumak ve İstanbul’u kardeşlik, barış ve gençlik ile şenlendirmek adına düzenlenen program Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı.
GENÇ-KON Genel Başkanı Ahmet Sözbilir yaptığı giriş konuşmasında “Bugün burada tarihi yeniden yaşıyoruz, yeniden idrak ediyoruz, fatih ruhlu erlerin toplandığı gibi bizler de asırlar sonra yeniden buluşuyor, teori ve pratiği buluşturmanın derdine düşüyoruz.” diyerek Mostar Gençlik’in faaliyetlerinden bahsetti. Kayseri Milletvekili Taner Yıldız Türkiye’nin zor bir coğrafyada olduğunu dile getirerek, “Üzerimizde her zamankinden daha fazla sorumluluk var. Daha 21 yaşında iken çağ değiştiren Sultan Fatih İstanbul’un fethi ile bize çok büyük bir örnek olmuştur.” dedi.
SÖZBİLİR_DSC8480
Programda, “Bir Su Kuyusu da Mostar Gençlik’ten” projesi sonucunda toplanan yardımlar Beşir Derneği Genel Sekreteri Fatih Sarıyar’a teslim edildi. Dursun Ali Erzincanlı’nın şiir ve naatlarıyla devam eden programda daha sonra sahneyi Kafkas Halk Oyunları ekibi aldı. Yazar Bülent Ata ise Fetih ve Gençlik konulu kısa bir konuşma yaptı.
YILDIZ VE SARIYAR
ata
Sevilen sanatçı İsmail Hakkı’nın Bitmeyen Fetih gösterisi ve 94 kişiden oluşan Ser İlahi Korosu dinleyicileri coşturdu. Daha sonra Araştırmacı-Yazar Yakup Alarçin “Fetih ve Fatih” konulu konuşması ile fethin manevi tarafına vurgu yaptı.
DSC_0012 (2) SER KORO
Mikail Şimşek’in sunumu, Mehmet Zeyd Yıldız ve Murat Gökşen seslendirdiği naat, şiir ve eserler ile Veysel Çelikdemir’in Kum Sanatı gösterisi programa ayrı bir hava kattı. Ayrıca program esnasında Mostar Gençlik Kısa Film Yarışması ve Mostar Gençlik Muhabbet Petekleri Bilgi Yarışmasında dereceye girenlere ödülleri verildi. Yine Mostar Gençlik’in Enleri ödülleri de gecede dağıtıldı.
goksenveysel _DSC8591
Gece programı Vefa ödüllerinin takdim edilmesiyle son buldu.
IMG_3283 VEFA
8 Mayıs Pazar günü programı ise Üsküdar Yeni Valide Camii’nde Türkiye’nin dört bir yanından gelen 5.000 gencin sabah namazını kılması ile başladı. Ardından Mostar Gençlik Dernekleri Federasyonu Başkanı Muhammet Raşit Güngör ve Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, belediye tarafından dağıtılan çorbanın akabinde gençlere hitap etti.  9. Uluslararası Fetih ve Gençlik Buluşması gerçekleştirilen boğaz turu ile son buldu.
IMG_3472 IMG_3340
İşte Gecede Dereceye Girenler

Mostar Gençlik’in Enleri ödülleri

 • En iyi üniversite öğrenci kulübü: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Genç Gelişim Topluluğu
 • En iyi üniversiteli gençlik derneği: İstanbul Mostar Gönüllüleri Eğitim Bilim Kültür ve Sanat Derneği
 • En iyi organizasyon: Aksaray Üniversitesi Aktüalite ve Sosyal Yardımlaşma Topluluğu’nun Su Kuyusu Yararına gerçekleştirdiği Tiyatro Gösterisi
 • En yenilikçi proje: Rize / Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi İdeal Vizyon Kulübü’nün 10. Yılında 10 Su Kuyusu Projesi
 • En iyi hareketlilik: Sivas / Cumhuriyet Üniversitesi Mozaik Kulübü’nün GAP Gezisi

Mostar Gençlik Muhabbet Petekleri Bilgi Yarışması

 1. Bursa
 2. Kayseri
 3. Karabük

Mostar Gençlik Kısa Film Yarışması

 1. Trabzon
 2. Van
 3. Bosna

IMG_2798 DSC_0011 (5) _DSC9057 _DSC8410 DSC_0031 (3) _DSC8675 _DSC8716 IMG_3071 DSC_0031 (5)

Sitemiz daha iyi kullanıcı deneyimi vermek için çerezler kullanmaktadır.