Bize Ulaşın
Mollahüsrev Mh. Taştekneler Sk. No:12
Süleymaniye Fatih/İstanbul
0216 305 04 36

Mostar Gençlik’in Enleri Ödülleri Sahiplerini Buldu

150

 1. Geleneksel Uluslararası Fetih ve Gençlik Buluşması’nda Mostar Gençlik’in Enleri ödülleri dağıtıldı. 5 kategoride gerçekleşen yarışmanın kazananları şöyle:
 • En Başarılı Üniversiteli Gençlik Derneği: İstanbul Mostar Gönüllüleri Eğitim Bilim Kültür ve Sanat Derneği
 • En Başarılı Üniversiteli Kulüp ve Topluluğu: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Genç Gelişim Kulübü
 • Yılın Hareketliliği: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Mozaik Kulübü
 • En Yenilikçi Çalışma: Rize Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi İdeal Vizyon Kulübü
 • En İyi Organizasyon: Aksaray Üniversitesi Gençlik Aktüalite Ve Sosyal Yardımlaşma Topluluğu

1. En Başarılı Üniversiteli Gençlik Derneği – İstanbul Mostar Gönüllüleri Eğitim Bilim Kültür ve Sanat Derneği
Çünkü gerek hafta içi gerekse hafta sonu derneğimiz açık tutularak üniversiteli arkadaşlarımızın kaliteli zaman geçirmesi sağlanmaktadır. Cumartesi günleri Edebifikir yazarları ile gerçekleştirdiği kültür, edebiyat, sanat, tarih alanında ki söyleşiler gençlere ufuk katmaktadır. Güz döneminde Mükerrem Mete ile “İmgenin Nesli Tükeniyor” konusu ile şiirde imgenin önemine değindik; Yunus Emre Özsaray ile “Sezai Karakoçun Tarih Anlayışı” konusunu konuştuk; Abdullah Karaca ile “Görme Biçimleri” , Aydoğan K ile “Ağaç Gölgeleri Altında Öğle Uykusundan Antidepresan Topluma”, Doç. Dr Eyüp Sallabaş ile “Sağlıklı İletişim” konusunda iletişim nedir? Sağlıklı iletişim nasıl kurulur? sorularına cevap aradık; İbrahim Aksu ile “Başıma Felsefe Taşı Düştü”, Bilal Can ile “Kentle Kavga”, Okay Tiryakioğlu ile “Mohaç”, Bülent Ata ile “Günlük  Hayattan Mizaha”, Davut Bayraklı ile “İdrakimize Giydirilen Deli Gömlekleri”, Raşit Ulaş ile “Estetik Öfke” konularını konuştuk.
Bahar döneminden itibaren Sulhi Ceylan ile “Şiirdir Yaralar” konusunda şiiri ele aldık; Murat Aydoğdu ile “İran ve Batı İlişkisine Tarihsel Bakış” konusunda günümüz orta doğu problemlerine tarihsel bir perspektif içerisinde baktık; Mükerrem Mete ile “Modernizm Postunu Kim Deldi?” konusu ile günümüz problemlerine değindik; Yunus Emre Özsaray ile “Ali Ulvi Kurucu Hatıratlar Üzerinden Cumhuriyet Tarihi” konusu ile Cumhuriyet Tarihini Ali Ulvi Kurucu Hatıratları üzerinden değerlendirdik; Davut Bayraklı ile “Eşref Edip Hatıratlar Üzerinden Cumhuriyet Tarihi” konusunu ele aldık; Abdurrahman Mıhçıoğlu ile “Ricalü’l Gayb konusunda tasavvufdaki ‘kırklar’ , ‘yediler‘ … tabirleri üzerine konuşarak bu konuya açıklık getirdik; Abdullah Karaca ile “Niçin Sanat?” konusunda  sanatın ne olduğunu ve gerçek sanatın ne olduğunu ve bunun gerekliliği üzerine konuştuk; Raşit Ulaş ile “Türk Şiirinin Asrı Saadet Kökleri” konusunda konuşarak şiirimizin köklerini araştırdık; Abdulkerim Kolat “Kameranın Arkası mı Önümü?” konusunda sinema dünyasını konuştuk.  Aynı zamanda cumartesi günleri Ekonomi Sohbetleri gerçekleştirerek gençlerin güncel gidişattan haberdar olmasını sağlıyoruz.
Cumartesi günleri gerçekleştirdiğimi bu programlarda 29 farklı alanında uzman eğitmeni 855 arkadaşımız ile buluşturduk. Ayrıca derneğimizde kurslarda gerçekleştirdik.  Ney kursumuzda arkadaşlarımıza klasik musikimizin temel noktaları öğretilerek eser icra edebilecek aşamaya getirildi.  Microsoft Office  ve İngilizce  gibi kurslarla da  öğrenci arkadaşlara farklı yetiler kazandırılmaktadır. Derneğimiz aynı zamanda Mostar Gençlik Federasyonumuzun gerçekleştirdiği etkinliklerin bir kısmına da ev sahipliği yapmaktadır.
1 2 3 4
istanbul
2. En Başarılı Üniversiteli Kulüp ve Topluluğu – Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Genç Gelişim Kulübü
2015-2016 eğitim-öğretim akademik yılında, 2015 yılı Kasım ayında Abant İzzet Baysal Üniversitesi tarafından onaylanıp kurulan AİBÜ Genç Gelişim Topluluğumuz; 3-4 ay gibi kısa bir sürede yaptığı çalışmalar ve çeşitli etkinlikleriyle 3000’den fazla kişiye hitap etmiştir. Topluğumuzun başarı noktasında gerçekleştirdiği etkinlik ve çalışmaları şu şekildedir.
Başlangıç olarak; hedef kitleye yönelik topluluk tanıtımına katkı sağlaması amacıyla Üniversite’de topluluk tanıtım stantları açıldı ve sosyal medyada kurumsal sayfalar oluşturuldu. Ayrıca Resmi Kurum (Üniversite, Belediye, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü vb) ziyaretleri gerçekleştirilerek gerekli tanıtımlar yapıldı.

 1. Topluluk ve Bolu Mostar Gençlik Gönüllüleri organizesinde; topluluk üyelerinin ve Mostar Gönüllüleri’nin kaynaşması, birlik, beraberlik ve motivasyonu sağlamak amacıyla Ankara gezisi gerçekleştirildi. Yapılan bu gezide, öğrencilere sosyal katkının yanı sıra Ali Semerkandi Hazretleri, Hacı Bayram-ı Veli Hazretleri türbeleri ile diğer tarihi/dini mekânlar gibi yerlerde ziyaret edilerek dini-kültürel değerler tanıtıldı.
 2. Topluluk tüzüğümüz gereği STK’larla işbirliğinde, Topluluğumuz ve STK Beşir Derneği işbirliğinde ihtiyaç sahipleri ve yetimler için kumanya dağıtımı yapıldı.
 3. 01-07 Ekim 2015 Camiler ve Din Görevlileri haftası münasebetiyle İl Müftüsü makamında ziyaret edildi. Ayrıca kent merkezinde belirlenen 3 büyük camii görevlileri vakit namazları sonrası ziyaret edilerek haftaları kutlandı ve hediyeler takdim edildi.
 4. Topluluk tüzüğümüz gereği STK’larla işbirliğinde, STK Semerkand Vakfı Bolu Şubesince organize edilen öğrenci ve ihtiyaç sahiplerine yönelik kermes etkinliğinde aktif rol alındı.
 5. 2015-2016 Öğretim Yılı ilk dönem vizeler öncesi (Aralık ayı) Abant’ta, Mostar Gençlik Gönüllüleri ve üyelerimize yönelik muhabbet, moral ve motivasyona katkı sağlaması amacıyla piknik düzenlendi.
 6. Kandil günlerinde, kent merkezi, üniversite aktivite merkezi vb. yerlere stantlar açılarak 600 adet kandil simidi dağıtımı yapılarak manevi kültür tanıtımı yapıldı.
 7. 2016 Ocak ayında Sarıkamış Harekâtının 101. yıl dönümü nedeniyle Bolu/Abant’ta gerçekleşen yürüyüşe üyelerle birlikte iştirak edildi.
 8. Topluluk tüzüğümüz gereği STK’larla işbirliğinde, Güz (Aralık 11) ve Bahar (Mart 16) dönemlerinde toplamda 2 otobüs olmak üzere 95 kişiyle Bolu Mostar Gençlik organizesinde Güneydoğu manevi kültür ziyaretleri gerçekleştirildi.
 9. Üyelerimize, açılan çeşitli kurslar (ney, hızlı okuma, Mostar gençlik kampları vb) hakkında bilgi verilerek yönlendirmeler sağlandı.
 10. Topluluk tüzüğümüz gereği STK’larla işbirliğinde, 10-13 Mart 2016 tarihleri arası Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi’nde gerçekleşen “Bolu Kitap Fuarı”nda yer alan Semerkand yayınlarının tanıtımı ve satışı için fuar boyunca üyelerimizce nöbetleşe stantta yer alınarak katkı sağlandı. Ayrıca Mostar dergisi tanıtımı da yapıldı.
 11. 31 Mart 2016 Perşembe Günü Üniversite’de 200 kişilik salonda, Yazar Ali Bağcı ile “Kuraniyyun” konulu İKAD söyleşisi düzenlendi.
 12. 09-20 Nisan 2016 Kutlu Doğum Haftası münasebetiyle Müftülük ve STK’lar işbirliğinde 09 Nisan 2016 Cumartesi günü Kapalı Yolda gerçekleşen Kutlu Doğum Haftası Açılışı Kortej yürüyüşüne bir STK üyesi olarak üyelerle katılım sağlandı. Ve gül dağıtımı yapıldı.
 13. 11 Nisan 2016 Pazartesi günü Üniversite’de yaklaşık 900 kişinin katılımı ile gerçekleşen Bekir Develi ile Ünlü Mamuller gösterisi ile 2. Muhabbet Buluşması düzenlendi. Program sonrasında ise 500 adet Semerkand yayınlarından hediye kitap programa katılanlara dağıtıldı. Ayrıca, Bolu Müftülüğünün Uluslararası Sandallar Kız Kur’an Kursu’nda 12 ülkeden gelen ve Hafızlık eğitimi alan yaklaşık 50 kız öğrenci de programa davet edilmiş ve katılımlarıyla farkındalık oluşturulmuş ve kültürel etkileşim ile hedef kitle genişletilmiştir. Yine Bolu Diyanet Eğitim Merkezi’nde yaklaşık 30 kişiden oluşan Oş Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Hazırlık sınıfı okuyan erkek Kırgız ve Kazak öğrencileri programa katılımı sağlanmıştır.
 14. 25 Nisan 2016 tarihinde Bolu Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünce organize edilen “57. Alay Çanakkale Vefa Yürüyüşü”ne iştirak edilerek şehitlerimize vefa gösterildi.
 15. Yapılan bu etkinlikler çerçevesinde Topluluğumuz, Abant İzzet Baysal Üniversitesi ve Öğrenci Konseyi’nce yapılan değerlendirmeler neticesinde, Üniversite bünyesindeki 110 Öğrenci Topluluğu arasında ilk 10 Topluluk arasına girerek Üniversite kampüsünde, Topluluğa ait oda almaya hak kazanmıştır.
 16. 12 Mayıs 2016 Perşembe günü Üniversite’de, Yazar Yunus Emre Özsaray ile “Okumak Okumaya Engeldir” konulu söyleşi ve Kum Sanatı Gösterisi programı gerçekleştirildi.
 17. Ayrıca Mayıs ayı içerisinde Topluluk olarak dini/milli şuura katkı sağlaması amacıyla üniversite otobüsü gezi programları planlanmıştır. (Göynük, Bursa, Çanakkale)
 18. Yine Mayıs ayı içerisinde tabiat harikası Yedi Göller’e piknik planlanmış olup, piknik sonrası doğa yürüyüşü gerçekleştirilecektir.
 19. Yine Mayıs ayı içerisinde Osmanlı Devleti ordusunun yol güzergâhında bulunan ve ordunun dinlenme alanlarından olan “At Yaylası”na çıkılarak okul yorgunluğunun stresi atılması planlanmıştır.
 20. Sonuç olarak; topluluğumuz, gerek yaptığı 3 tane muhabbet buluşması, İKAD ve diğer söyleşileri ile yapılacak olan diğer etkinliklerinde, gerekse kent merkezinde yapılan etkinliklerinde, yine resmi kurum ve sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte yaptığı çalışmalarda Üniversite nüfusunun %15’lik kesiminden fazlasına ve şehir nüfusunun önemli bir kesimine hitap ederek gerekli övgüleri hem sözlü olarak hem de sosyal medya aracılığıyla almıştır. Abant İzzet Baysal Üniversitesi bünyesinde bulunan 110 öğrenci topluluğu arasında ilk 10 topluluk arasına girerek üniversite kampüsünde oda almaya layık görülmesi bir başarı örneğidir. Yine Bekir Develi programı üniversite tarihinde program açısından bir ilk olma özelliği de taşıyarak üniversite hocaları ve öğrencileri tarafından takdir edilmiştir. Topluluğumuz tarafından gerçekleştirilen faaliyetlerde büyük özveri ile hareket edilerek helal dairesi içinde gayret sarf edilmiştir.

1 2 3 4
bolu
3. Yılın Hareketliliği – Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Mozaik Kulübü
Sivas Mostar Gençlik Gönüllüleri olarak 22 Nisan Cuma ila 24 Nisan Pazar tarihleri arasında 16 otobüsle 720 üniversite öğrencisinin katılımı ile Güney Doğu Anadolu Gezisi gerçekleştirilmiştir. 720 arkadaştan 616’sı ilk kez Güney Doğu Anadolu bölgesine gitmiş, bölgeyi ilk kez görme imkânı elde etmiştir. Ayrıca 5 otobüs ile 205 lise öğrencinin Güney Doğu Anadolu gezisine gitmesi sağlanmıştır. Bu liseli gençlerden 124 kişi ilk kez Güney Doğu Anadolu gezisine katılmışlardır. Tüm geziler boyunca katılımcılardan hiçbir ücret alınmamış tüm masraflar gerçekleştirilen sponsorluk çalışmaları ile karşılanmıştır.
Toplamda 21 otobüs ile 925 kişi ile Güney Doğu Anadolu Gezisi gerçekleştirilmiş, 740 kişinin ilk kez Güney Doğu Anadolu’yu gezmesi sağlanmıştır.
1 2 3 4
sivas
4. En İyi Organizasyon – Aksaray Üniversitesi Gençlik Aktüalite ve Sosyal Yardımlaşma Topluluğu
Aksaray Mostar Gençlik Gönüllüleri olarak Beşir Derneğinin ve Mostar Gençliğin arasında olan “Bir Kuyu da Mostar Gençlik” projesine katkı sağlamak amacıyla Aksaray Mostar Gençlik Gönüllüleri kendi içinde bir tiyatro ekibi kurarak “Zindandan İhvana” isimli tiyatro gösterisini hazırladı bu oyunu kuyu projesine katkı sağlamak için 03.04.2016’da üniversite kampüsü büyük salında oynadılar.
Bu tiyatro sayesinde yaklaşık 1200 üniversite öğrencisinin bir hayra ortak olması sağlandı ve tiyatro vesilesi ile 7200 TL toplandı. Programı yaklaşık olarak 450 Üniversite Öğrencisi izlemeye geldi. Orijinal sahne dekorları ve ses sistemi ile çok güzel ve farklı bir çalışma ortaya koyulmuş oldu. Üniversite öğrencilerinin özgüvenlerine destek veren bu program ile Mostar Gençlik Gönüllüleri arasında farklı ve yeni bir çalışma diğer illere cesaret ve özgüven verici bir program oldu.
1 2 3 4
aksaray
5. En Yenilikçi Çalışma – Rize Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi İdeal Vizyon Kulübü
Rize Mostar Gençlik Gönüllüleri olarak Mostar Gençlik’in başlatmış olduğu “Bir Su Kuyusu da Mostar Gençlik’ten” projesi dahilinde başlatılan proje kapsamında hem Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi’nin 10. yılı hem de Mostar Gençlik’in 10. yılı olması sebebiyle Rize’den 10 su kuyusu hedefiyle yola çıktık. Dikkat çekmek ve insanlarda ilgi uyandırmak amacıyla 10 tane gerçekçi su kuyusu yaptık. Proje için farklı reklam çalışmaları yapıldı. Broşür, zarf, branda, bilboard, raket gibi reklam araçları belediyemiz tarafından sponsorlu bir şekilde yapıldı. Projeye resmi bir açılış tarihi belirledik. İlimizin protokol heyetinin katılımıyla gerçekleştirdiğimiz açılış töreni yoğun ilgi gördü ve ilde geniş yankı uyandırdı. Proje Gençlik ve Spor Bakanlığı, Rize Belediyesi, Rektörlük, Ser Organizasyon sanatçıları, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek gibi makamlardan destek alarak yoluna devam etmektedir. Proje 1 ay boyunca devam edecek ve şu ana kadar 7 su kuyusu çıkarmış bulunmaktayız.
1 2 3 4
rize

Sitemiz daha iyi kullanıcı deneyimi vermek için çerezler kullanmaktadır.