Bize Ulaşın
Mollahüsrev Mh. Taştekneler Sk. No:12
Süleymaniye Fatih/İstanbul
0216 305 04 36

Mostar Gençlik Federasyonu Başkanı Muhammet Raşit Güngör ile Söyleşi

gungor1. Türkiye genç bir nüfusa sahip. Gençliğin enerjisinin olması gereken yere kanalize edildiğini düşünüyor musunuz? Bu bağlamda Mostar Gençlik Federasyonu nerede duruyor?
İlk olarak bu röportajın ülkemizin birlik ve beraberliğine kasteden darbe girişiminin akabinde yapılıyor olması büyük bir tevafuk oldu. Çünkü şimdiye kadar yapılan analizlerden “bu gençlikten bir şey olmaz” değerlendirmesinin hiçbir gerçekçiliğinin olmadığını açık bir şekilde gördük. Bu anlamda tarihten aldığı gücü Necip Fazıl Kısakürek’in ifadesiyle: kim var!” diye seslenilince, sağına ve soluna bakınmadan, fert fert “ben varım!” cevabını verici, her ferdi “benim olmadığım yerde kimse yoktur!” duygusuna sahip bir dava ahlâkını pırıldatıcı bir gençlik”  ifadesini en kalbi duygularla hissettik. Bu anlamda bu şuurla hareket eden bir gençliğin içerisinde gecesini gündüzüne katıp sokaklarda nöbet tutmayı kendine borç bilen gençlere bilhassa Mostar Gençlik Gönüllülerine teşekkürü borç bilirim.
2. Türkiye’nin her ilinde üniversite mevcut. Her üniversitede etkinlik düzenleyebiliyor musunuz? Gençler faaliyetlerinize teveccüh ediyor mu?
Türkiye’nin hemen hemen her üniversitesinde öğrenci grupları ile irili ufaklı faaliyetler düzenliyoruz. Özellikle 70’e yakın üniversite kulüp ve toplulukları ile ortaklaşa yürüttüğümüz projeler aracılığıyla üniversiteli gençliğin nabzını tutan organizasyonlar yapıyoruz. Bu yıl  yapmış olduğu faaliyetlerle 100 binden fazla gence ulaştık.
Bizim gençler aramızda bir sloganımız var #EnerjimizKardeşliğimizden diye. Bu sloganın tüm işlerimizde başarıya ulaşmada bir anahtar olduğunu düşünüyoruz.
3. 2015-2016 sezonuna organize ettiğiniz Tematik kamplar ve kulüpler damgasını vurdu. Bu konuda bilgi verir misiniz?
Aslında Tematik Kamplara bu yıl başlamadık. 4 yıl önce başlattığımız bir çalışmaydı. Bu yıl ise 4 yılın tecrübesi ve birikimiyle bu çalışmayı daha zirveye taşıdık. Bu yıl içinde 13 farklı alanda 14 tematik kamp düzenleyerek 500’den fazla üniversite öğrencisini 2 gün boyunca alanlarının uzmanları ve akademisyenleri ile biraraya getirdik. Yapmış olduğumuz tematik kamplar; Tıp, İktisadi ve İdari Bilimler, İslami İlimler, Eğitim Bilimleri, Sanat ve Estetik, Medya, Okur Yazarlık, Mühendislik, Sosyal Bilimler, Bilişim, Hukuk, Liderlik ve Kariyer kampları oldu.
sanat ve estetik kampı
Geçtiğimiz yıl gördük ki bu iki günlük kamplar gençlerimize yetmiyordu. Bizde bu kampları yıl boyunca sürüp devam edeceği bir Tematik Kulüpler haline geçirdik. Böylece her kulüp danışman hocası ile (bu kişi ya akademik alandan ya da iş hayatından birisi) yıl boyunca alanla ilgili araştırmalar, münazaralar, toplantılar, geziler düzenleyerek gençlerin alanları ile ilgili olarak gelişmelerini sağlamaktalar. Aslında uzun vadede hedefimiz gençlerin bölümlerini okurken ahi ocağı teşkilatında olduğu gibi ahlaklı bir çalışma olarak alanlarında onları yönlendirmek. Bir yere gelmekten çok, geldiği yerin hakkını verme endişesi taşıyan, bununla dertlenen nesiller yetiştirebilmek.
tematik gençlik gelişim kulüpleri
4. Bu yıl 9. Uluslararası Geleneksel Fetih ve Gençlik Buluşmasını, Hayra Davet Şenlikleriyle birlikte gerçekleştirdiniz. Maltepe Sahil parkında gerçekleşen Fetih ve Gençlik Buluşması yine binlerce  üniversite öğrencisini misafir etti. Fetih ve Gençlik buluşmaları yeni dönemde de devam edecek mi? Yeni projeleriniz var mı?
Bu birliktelik iki taraf içinde birçok güzellikler meydana getirdi. Özelikle Hayra Davet Şenliğine katılan 800 binden fazla insan burada gençlerin iştiyakına, heyecan ve muhabbetine şahitlik etmiş oldu. Bunun yanında sabah namazında gençler görülmeye değerdi, destekleri için Üsküdar Belediye Başkanı Sayın Hilmi Türkmen’e ve ekibine teşekkür ediyoruz.
IMG_2798
Fetih ve Gençlik buluşması önümüzde ki yıl 10. yılına ulaşacak. Bu 10. yıl sembolik olsa bile gençleri şimdiden heyecanlandırmakta ve gündemlerine girmiş bulunmaktadır. 10.yıl için daha özel bir konsept çalışması yapıyoruz; içinde gençlerin daha çok yer alacağı bir program için kolları şimdiden sıvadık diyebiliriz…
_DSC8562
5. Mostar Gençlik Söyleşileri de bu yıl ses getiren faaliyetlerinizden bir diğeri.. Ve her yıl artan sayıda öğrenciye ulaşıyorsunuz..
Çok şükür. Gençlerin ilgisini çeken pek çok şey var bunlar arasında bu programları şeçmeleri ise gayet sevindirici.
kocaeli
Bu yıl Mostar Gençlik Söyleşileri, İKAD (İlmi Kültürel Araştırma ve Düşünce) Söyleşileri ve öğrencilerin düzenlediği diğer söyleşiler ile 153 söyleşi düzenleyerek yaklaşık 13 bin üniversite öğrencisine ulaşmış bulunmaktayız.
konya

Kaynak: Mostar Dergisi Ağustos 2016 sayısı

Sitemiz daha iyi kullanıcı deneyimi vermek için çerezler kullanmaktadır.