Bize Ulaşın
Mollahüsrev Mh. Taştekneler Sk. No:12
Süleymaniye Fatih/İstanbul
0216 305 04 36

Kurban yeryüzünün tüm renkleriyle yakınlaşmaktır


Türkiye’de ve dünyada gönüller yapmaya devam eden Beşir Derneği’nin “Kurban yeryüzünün tüm renkleriyle yakınlaşmaktır” sloganıyla başlattığı dünya genelindeki kurban bağış hizmetine Genç Beşir de katıldı.
#KıtalarAşıyoruz diyerek yola çıkan Genç Beşir, insanlara hizmet etme mutluluğunun yanı sıra yurt dışı tecrübesi edinme fırsatı da buldu. Gönüller yapmak ve mazlum coğrafyalardaki kardeşlerinin bayramını kutlamak üzere 7 ülkeye giden gençler birbirinden güzel hatıralar ile ülkemize döndüler.
İşte gençlerin gözünden kurban hizmetini anlatan birkaç cümle:
Muammer Başaran – Gaziantep Üniversitesi  – Elektrik-Elektronik Mühendisliği (Çad)
“Sezai Karakoç’a sorulan “Kaç kardeşsiniz?” sorusuna verdiği “Bir buçuk milyar!” cevabını tam anlamıyla idrak ettiğim bir Kurban Bayramı oldu diyebilirim. Çad’a gitmeden önce oradakilerin bize ihtiyacı var diye düşünüyordum ama artık bizim onlara ihtiyacımızın olduğunu düşünüyorum. Dualarına, samimiyetlerine…
Açık konuşmak gerekirse, kardeşlerimizin sınırlı imkânlarla nelere göğüs gerdiklerini görünce kendimden utandım. Bu coğrafyalar tebessümün insan gönlüne sadaka niyetine dağıtıldığı yerlerdir benim için. Çocuklar bizleri ilk gördüğünde gözlerinde iki şey beliriveriyordu; umut ve korku. Ama Türkiye’den geldiğimizi öğrendiklerinde korkuda yerini tebessüme bırakıyordu.”


 Ömer Faruk Söylemez – Karabük Üniversitesi – Fizyoterapi ve Rehabilitasyon (Sudan)
“Sudan ziyaretinin bende uyandırdığı en temel ve en önemli duygu Türkiye’dir”. Bizim Türkiye olarak kardeş topraklarda olmamız gerekiyor. Başka Türkiye yok denir ya aynen öyle. Aslında bütün Müslüman coğrafyası ve mazlum toprakları bir Türkiye’dir artık gözümde. Biz mazlum coğrafyaların yanında olmazsak, bizim yerimizi başka fikirler, başka kültürler kaplayacak… Sözün özü Türkiye’miz umuttur. Her mazlumda yeşerebilecek yegâne tohum, geçmişin varisi ve geleceğin inanma kuvvetidir.”

 Muhammed Ali Çağlayan – Uludağ Üniversitesi – Hemşirelik Bölümü (Moğolistan)
“Hayat çok zor burada. Buraya gelmek, hizmet etmek ve yardımcı olmak benim için şeref ve mutluluk kaynağı. Fakat Moğolistan’da yapılması gereken çok iş var.”

Osman Karaca – Yıldırım Beyazıt Üniversitesi – Hukuk Fakültesi (Senegal)
“Bu kurban hizmeti sayesinde mazlumların hep Müslüman olduğunu ve onlara yardım eli uzatan tek elin biz Türkler olduğunu gördüm. Nitekim Senegalli küçük çocukların Türk bayrağını gördüklerinde gözlerinden beliren sevgi buna bir delildi. Ayrıca Kurban Bayramı’nın Senegal’de nasıl idrak edildiğini ve farklı bir milletin kültürünü daha yakından tanıyabildim. Mesela Senegalliler Kurban Bayramı namazını tek bir yerde kılıyorlar ve namazı kıldıran imamın kurbanı kesilmeden hiç kimse kurban kesmiyor.”

Ömer Şahin Işık – Boğaziçi Üniversitesi – İşletme Bölümü (Bangladeş)
“Ülkemden binlerce kilometre uzaktaki Bangladeş’e varınca bir kez daha gördüm ki biz Müslümanlar olarak kocaman bir aileyiz. Yine daha iyi anladım ki bu insanlara el uzatmamız sadece bir cömertliğin nişanesi değil bir kardeşlik vazifesiydi. Bangladeş’te bulunduğumuz süre içerisinde Bangladeşlilere sadece kurban etini değil yüreğimizdeki kardeşlik ve dayanışma duygusunu ilettik. Çekilen meşakkati  ve yorgunluğu bize unutturan ise bir çocuğun yüzünde beliren sıcak tebessüm ve bir ihtiyarın bizi içten kucaklayışı oluyordu.”

 Hayrullah Sabri Ünver – Boğaziçi Üniversitesi – İnşaat Mühendisliği (Endonezya)
“Endonezya’nın Banda Aceh ve Medan şehirlerine gideceğimi öğrendiğimde iki şehrin ismini de ilk defa o zaman duydum. Vardığımda ise insanların gösterdikleri ilgi ve sevgiden anladım ki onlar bizi tanıyor ve çok seviyor, biz onları tanımasak da. Medanlı bir abi aynen şunları söyledi: ‘Biz Türkiye’yi çok seviyoruz. Seviyoruz çünkü Türkiye bizi unutmadı. Ekonomik sıkıntıda olmasına rağmen bize yardım gönderiyor.’”


Oğuzhan Kosova – Bandırma Üniversitesi – İşletme Bölümü (Kosova)
“Kurban Bayramı’nda Genç Beşir gönüllüsü olarak Kosova’ydım. Kurbanların kesiminde ve dağıtımında görevliydim. Kosova’da ilk fark ettiğim şey Türkiye olarak gittiğimiz her yerde beklendiğimizi ve bize ihtiyaç duyulduğu oldu.”

Sitemiz daha iyi kullanıcı deneyimi vermek için çerezler kullanmaktadır.